środa, 08 czerwiec 2016 15:40

Baklawa – coś słodkiego dla każdego

Baklawa to jeden z najpopularniejszych tureckich deserów, który gwarantuje niezapomniane doznania smakowe. Kto raz spróbował tego przysmaku, ten na pewno jeszcze nie raz po niego sięgnie!

Krótko o historii

Baklawa nazwana jest również bakława. Jest to danie wywodzące się z tradycji sułtańskich. Początkowo serwowana była w Pałacu Topkapı w Istanbule. Była nieodłącznym elementem piętnastego dnia Ramadanu, który na jej cześć, nazywany był „Baklava Alayı”. Popularność baklawy szybko dotarła do państw bałkańskich i obecnie stanowi podstawę słodkiej części kuchni, serwowanej również w tych krajach.

Co się kryje pod tajemniczą nazwą?

Na baklawę składają się warstwy specjalnego ciasta zwanego listkowym (filo) lub potocznie półfrancuskim. Warstwy te przekłada się masą z posiekanych orzechów włoskich, migdałów oraz pistacji, wymieszanych z miodem lub specjalnym syropem şöbiyet. Zielona posypka na wierzchu to pistacje ułożone na polewie z syropu lub lukru. Całość tworzy słodki deser o chrupkiej konsystencji, któremu nie sposób się nie oprzeć.

Baklawa w STAFF KEBAB

Narobiliśmy ci smaku? Zachęcamy do odwiedzenia jednej z restauracji STAFF KEBAB. Tylko u nas spróbujesz najlepszą baklawę w mieście! W naszym menu znajdziesz również inne dania kuchni śródziemnomorskiej np. falafel, zestawy z kurczakiem czy kebab. Dowóz - Warszawa, Łomża, Pruszków – jest bezpłatny w wybranych godzinach dla każdego z miast. Zachęcamy do składania zamówień!